WordPress’te Başarılı Olmanın İpuçları (Röportaj)

Merhabalar bize kendinizi tanıtabilir misiniz ?

Merhaba ben Ege Beşe, 19 yaşımdayım ve Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenciyim. Yaklaşık 7 yıldır internet siteleriyle ilgileniyorum, daha çok açıp satmak gibi şeyler yapıyorum. Kişisel blogum, hizmetlerimi sattığım bir blogum ve bir kaç tane sektörel sitem var. Küçük çaplı girişimlerim de oldu, şu an bir restoran dizin girişimim var ama sadece bu şekilde değil, alkollü mekanların listelendiği bir dizin demem daha doğru olur. Bunlar dışında bireysel ve küçük/orta çaplı işletmelere de proje danışmanlığı ve proje yöneticiliği, dijital pazarlama danışmanlığı, internet sitesi kurulum hizmetleri gibi şeylerle de hizmet veriyorum.

 

WordPress nedir kısaca bahseder misiniz?

WordPress, 2003 yılında piyasaya sürülmüş bir CMS(içerikyönetimsistemi)dir. Sürüldüğü zamanlarda pek çok rakibi olsa da yazılımcılara sağladığı kolaylıklar sayesinde eklenti ve tema çeşitliliğini sağlayıp  rakiplerini kısa sürede geçti  ve bitirdi. Zaten blog yazılımı dediğimizde bir Joomla bir de WordPress akla geliyor, bunlar da eklenti ve tema çeşitliliği sayesinde bu kadar ünlüler.

Hem kullanım kolaylığı hem de SEO (arama motoru optimizasyonu), UX (kullanıcı deneyimi), güvenlik, performans gibi özelliklere sahip bir system olması kullanıcıların onu tercih etmesine neden oluyor. Ben de aynı şekilde kurumsal bir firmaya hizmet verirken önce WordPress öneriyorum çünkü tema geliştirmesi  de kolay, düzenlemesi de. Kısa sürede gerçekten kaliteli işler çıkarmak mümkün.

 

WordPress kullananlara tavsiyeleriniz nelerdir?

WordPress kullananlara tavsiyem sadece yazar olarak kalmayın. Kendinizi sisteme dahil edin, tema geliştirmeyi öğrenin veya düzenlemeyi öğrenin. Aldığınız veya bulduğunuz bir temayı varsayılan halde kullanmayın. Çok fazla kullanan var o temaları, siteleriniz diğerlerinden farklı olsun.

WordPress ile ilgili birçok ders videosunu Türkçe veya İngilizce olarak YouTube üzerinden bulabilirsiniz. Büyük bir system ve çok büyük bir topluluğu var. Herhangi bir webmaster forumuna kayıt olarak oradan sorularınızı sorabilir ve kısa sürede çözebilirsiniz.

 

WordPress kullanarak başarılı bir website kurmanın ipuçları nelerdir?

Herkes kuruyor, herkes birşeyler yapıyor. Tam olarak da bu yüzden sizing diğerlerinden profesyonel bir kurulum yapmanız lazım. Daha once dediğim gibi eklenti ve temadan bol birşey yok ancak işinize yaramayan şeyleri kurmayın. Performansın önemi çok fazla.

 • Tema seçiminde kategorinize uygun bir tema kullanın, bireysel bir blog istiyorsanız one-page tema kurmamalısınız.
 • Yazım şeklinize uygun bir tema bulun, mesela edebi bir blog açıyorsanız alt alta çıkan yazılar güzel duracaktır ama teknoloji ile ilgili bir blog açacaksanız magazine temalarını kullanın, slider, ızgara sistemi ve 2-3 sütunlu anasayfa bu tarz bir blog için önerim olur.
 • SEO ayarlarını iyi yapın, “Ayarlar>Kalıcıbağlantılar>Yazıismi” şeklinde seçmelisiniz.
 • Cache eklentinizi kurmayı unutmayın, sitede büyük bir hız artışı sağlayacaktır.
 • Güncel olun, özgün olun, sadeolun. Haftada bir blogunuzu güncellemeniz çok önemli, yazılarınızı asla kopyalamayın, eğer alıntı yapacaksanız bunu belirtin ve kaynak ekleyin, yazı uzun olsun diye laf cambazlığı yapmayın.
 • Yorumlara cevap verin, ziyaretçilerinizle iletişimde kalın.

 

WordPress’e yeni başlayanlar için önerdiğiniz temalar eklentiler nelerdir?

SEO eklentisi için Yoast SEO’yu öneririm ancak daha basit olsun derseniz All in SEO Pack eklentisi de iş yapacaktır. Eklentileri kurduktan sonra site.com/sitemap.xml veya sitemap_index.xml yollarını control edin, eğer bu yollardan birinde harita varsa Google Search Console’a ekleyin.

Cache eklentisinden bahsetmiştim, WordPress Fastest Cache eklentisi Türk bir yazılımcının eklentisidir. Statik sayfaya dönüştürme işlemini basit ve sağlam şekilde halletmektedir.

Contact Form 7 ile ziyaretçilerinizle iletişimde olun, telif hakkı, reklam, sponsorluk veya soru… Her şey olabilir, eklentiyi kurup İletişim sayfanızı oluşturun.

Easy WP SMTP ile iletişim formunuzdan gelen mailleri sunucunuza alabilirsiniz, mail ayarlarınızı mutlaka yapın.

reSmush.it Image Optimizer ile sunucunuzu rahatlatın, yüklenen resimleri optimize ederek sitenizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tema konusunda öneri yapmayı çok sevmiyorum, aklınızdaki temayı Görünüm>Temalar>YeniEkle adresine girip Özellik filtresinden rahatça bulabilirsiniz. Tamamen deneme yanılma işlemi o yüzden baya bir uzun sürüyor o kısım.

 

Eklemek istediğiniz birşey var mı?

Evet aslında var, sitelerinizi ticari amaçla açmayın. Bu şekilde açılan sitelerin çoğu ilk 6 ay içerisinde kapatılıyor çünkü bir siteden para kazanmak çok kolay değil, en azından blog sitesinden. Google’da iyi sıralamalara gelmek için en kötü 3 ay beklemek lazım. Yeni siteler hemen ilk sıraya yerleşemiyor. O yüzden ticari amaç güden blog siteleri açmanızı önermem. Ya çok sabırlı olun ya da hobi olarak açın. İlerde reklam koymasanız da illaki tanıtım yazısı veya link satarak gelir elde edebileceksiniz.

 

Röportajınız için teşekkür ederiz umarım wordpress ile web sitesi kuracaklar için faydalı olur.

Ben teşekkür ederim, çok keyifliydi. Umarım faydalı olur takipçilerinize. Bunun dışında kendi ilgialanımda yazılar paylaştığım https://tum888.com bloguma beklerim, webmaster, SEO gibi bir çok konu da yazım var. Eğer blog konusunda aklınıza takılan şeyler olursa herhangi bir yazının altına yorum yaparsanız oradan elimden geldiğince cevaplarım.

 

WordPress’te Başarılı Olmanın İpuçları (Röportaj)” için bir yorum

 • 20 Haziran 2019 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  merhaba. öncelikle yazınız çok sade ve güzel laf cambazlığı yapmamışsınız verilmek istenen mesajı net vermişsiniz.bende wordpress işine yeni girdim ve bloggerden wordpresse geçtiğim için çok zorlandım.bir nebze de olsa yapmam gerekenleri bu makalede anladım. daha çok wordpress hakkında makale gelirse çok güzel olur 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir