Neden Ulaşım İçin Bisiklet Kullanmalıyım?

Bir araç düşünün hiçbir yakıt kullanmadan sizi bir yere götürebilen. Bir araç düşünün doğaya hiç zarar vermeyen. Bir araç düşünün sizi 21. yüzyılda hayatın monotonluğundan kurtarıp yeni maceralar yaşatabilen.

Ülkemizde her ne kadar bisiklet kültürü denilen şey çok gelişmiş olmasa da yine de azımsanmayacak kadar insan tarafından yaşatılıyor. 

NEDEN BİSİKLET KULLANMALIYIM ?

• Bisiklet almak araba veya motor almaktan daha hesaplıdır.

Ortalama bir arabaya 50bin ila 150bin TL veya ortalama bir motora 5bin ila 20bin TL vermektense bunlardan çok daha ucuz olan bir bisiklet almak hem cebinizi rahatlatır hemde büyük şehirlerde yaşıyorsanız trafik derdiniz kalmaz. Büyük şehirde yaşayan insanlar trafiğin arasından süzülmenin ne kadar güzel bir his olduğunu iyi bilir.

• Yakıta para vermezsiniz.

Ülkemizde bir araç 100 kilometrede ortalama 7.7 litre yakıt tüketiyor. Yani şuan ki fiyatıyla 100 kilometrede 46.5 TL tasarruf demek. Ayrıca yakıt kullanımının çevreye zararını gözden çıkarmamak gerekir. Açığa çıkan gazlardan dolayı her geçen gün havamızın biraz daha kirlenmesi tüm insanlığın sorunu.

• Bakım ücretleri çok düşüktür ve muayene sıkıntısı yoktur.

Evet yanlış okumadınız. Bisikletinizi hor kullanmadığınız sürece yalnızca yağlamanız ve temiz tutmanız yeterlidir. 

• Yedek parçası ucuzdur.

Aldığınız bisiklete göre değişir bu durum fakat genel olarak bakacak olursak bir parça değiştirmek istediğinizde onu almak için binlerce lira harcamanıza gerek yok. Başınıza en sık gelecek şey muhtemelen lastik patlaması olacaktır. Ortalama 15-20 TL ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Üstelik kendiniz onarabilirsiniz çok basit bir iştir.

• Sizi sağlıklı ve zinde tutar.

Bisiklet sürmenin faydaları saymakla bitmez ama biz en temel olanlara hemen bir göz atalım. Bisiklet sürmek, yüzme sporundan sonra yağ yakmak için en etkili aktivitedir. Sürdükten sonra bile yağ yakımı devam eder. Kalp hastalıkları riskini büyük oranda düşürür ve diyabeti kontrol edebilir. Ayrıca strese iyi gelir. Araştırmalara göre bisiklet süren insanlar negatif duygularla başa çıkmada sürmeyenlere göre daha başarılı.

 

• Park sorunu yoktur sağlam bir kilit ve bağlayacak bir yer bulmanız yeterlidir.

Eşşeği sağlam kazığa bağlamak lazım derler hep.İşte tam olarak başlıktaki durumu niteleyen bir söz. İsparka para ödemek zorunda kalmazsınız. Avm otoparklarına ücretsiz girebilir ve valelere para vermezsiniz.

• Bisiklet sürmek için bir ehliyete, ruhsata veya belgeye ihtiyacınız yoktur ve sürmeyi öğrenmek oldukça basittir.

Bir ton kağıt işiyle uğraşmadan yalnızca pratik yapmanız yeterlidir. Tabi trafik kurallarını unutmamak lazım. 

VE EN ÖNEMLİSİ

Siz seleye oturup ellerinizi elciklere götürdükten sonra dünyanız dahi değişecektir. Binlerce lira tasarruf edip hayalinizdeki bir şeyi alabilir veya gruplara katılıp sosyalleşebilirsiniz. Kim bilir belkide hayatınızın aşkını bisiklet sürerken bulacaksınız. Veya çok güçlü arkadaşlıklar kuracaksınız. Asıl mesele hangi bisikleti sürdüğünüz değil, bisikletin size nasıl hissettirdiğidir ; size neler kattığıdır.

 

Neden Ulaşım İçin Bisiklet Kullanmalıyım?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir