Nasıl İyi Bir Grafiker Olurum ?

Merhabalar bize kendinizi tanıtabilir misiniz ?

Merhaba ben Hakan.  28 yaşındayım ve Ankaralı bir girişimci olarak Grafikerler.com ile girişim dünyasına adım atmış bulunmaktayım.  Teknik Lise / Web programlama bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Basım ve Yayın Mezunu olarak Reklam sektörüne adım atmış ve hala aktif olarak reklam sektöründe çalışmalar yürütmekteyim.

Kaç yıldır grafikerlik sektöründesiniz bize bu sektörü tanıtır mısınız?

Bu meslekte 10 yıldır içindeyim ve hala öğrenmediğim bilmediğim birçok şey var. Yapay Zeka şuan grafikerliği elimizden alır mı sorusu geliyor. Maalesef Türkiyede bu imkansız.Müşteri Herzaman değişiklik ve vizyon ister. Grafik ve Reklam sektörü hiçbir zaman ölmeyen meslektir.Bir ürünün satılması ticareti olduğu sürece o ürünü pazarlayan bir Grafiker olacaktır.Bu yüzden bu alana yönelen grafikerler herzaman meslek içinde tatlı rekabet etmek zorunda.

Grafiker olmak için hangi bölümler okunmalı? Evde de çalışarak Grafiker olunur mu? 

Grafiker olmak için önce bu işi sevmelisiniz sevmediğiniz sürece meslek sahibi olsanızda nefret ettiğiniz bir işi yapmak size huzur ve mutluluk vermez.Grafik okumak için liselerin Teknik ve meslek lise bölümünde grafik,fotoğraf,animasyon,web gibi bölümleri direk rehber hocasından yada lise bölümlerini inceleyerek bakabilir ve Üniversitede İse Güzel Sanatlar Fakultelerine bakmaları gerekmektedir.Evde tabiki  olur internetin olduğu ve birazda İngilizceniz var ise tabiki evdede Grafiker olursunuz.

Grafikerliğe yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Süreki vizyon sahibi olsunlar.Sürekli kitap okuyup hayal gücünü geliştirsinler.

 

Grafikerleri başarıya ulaştırcak en önemli etken nedir?

Burada birçok etken mevcut.Hobi için yapılıyor ise yaptığı işi önemsemeyebilir fakat bir kurumda çalışıyor ise mutlaka işini ciddiyet ile yapması ve müşterinin içine yapılan tasarımların sinmesi gerekmekte.

Grafikerlik iyi bir gelir kaynağımı ev geçindirir mi ?

Tabiki.Bu sektör hergün aranan bir sektör.Bu ihtiyacı gidermek için Liseler ve Üniversiteler eleman yetiştirmekte.İşini iyi yapan herkes  asgari hayatını geçindirir.

İyi bir grafiker hangi programlar da usta olmalı

Genel olarak baskı ve web için  kullanılabilecek programlardan ençok tavsiye edilen ve kullanılan dizayn programları; Corel Draw, Adobe İllustrator, Photoshop,İndesign ve adobe ürünleri başı çekmektedir.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Grafikerler.com kurduğumuzda  Tüm Grafikerleri bir arada birleştirmek ve sektördeki işverenlere kaliteli hizmetler ve tasarımlar sunmakta.Grafikerler için Türkiyede gelir elde edebileceği ve tasarım yaparak Grafikerler.com da yüksek gelirler elde edebilirler.Tüm Grafikerleri sitemize bekleriz.

Röportajınız için teşekkür ederiz umarım grafiker olmak isteyenler için faydalı olur.

Bizde sizlere bu röportajda bize yer verdiğiniz için teşekkürlerimizi ekip olarak sunmaktayız.


www.Grafikerler.com

destek@grafikerler.com

Tel: 0506 159 5734

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir