NASA’nın Yayınladığı Karadelik Fotoğrafı Ne Kadar Gerçek?

10 Nisan 2019 Saat 16:00 da NASA gerçek bir kara delik fotoğrafı yayınlayacağını söylemişti. İşte o 53,000,000 ışık yılı uzaklıkta M87 Galaksisi’nin merkezindeki kara deliğin birçok aşamadan geçirilerek oluşturulmuş görselleri.

Ve işte bu görsellerin oluşturulması sırasında geçtiği aşamalar

Halk arasında bu görsellerin gerçek olup olmadığıyla ilgili birçok dedikodu dolaşıyor. Hatta Ay‘a insan göndermenin bile yalan olduğu söyleniyor. Kara deliklere gelecek olursak kendileri görünmez çünkü tüm elektromanyetik radyasyonu emerler, yani teleskoplarımızın hiçbiri  (radyo, X-ray, optik, gama-ışını teleskopları da dâhil) onları tespit edemez. 2 yıl önce aşağıda gördüğünüz en güçlü uzay teleskopu icat edildi. Menzili bilinmiyor fakat dünyadan ayda uçan bir arıyı dahi net görüntüleyebilecek ve hiçbir engele takılmadan galaksimiz dışındaki gezegenlerde yaşam formlarını tespit edebileceği söyleniyor. JWST şuan dünyaya 1.5 Milyon kilometre uzakta bulunuyor. 

Sizce kadar güçlü teleskoplar mevcutken gerçekten 56 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir kara deliğin fotoğrafı çekilebilir mi? Yoksa her şey bir yalandan mı ibaret?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir