Mobil Oyun Sektörü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Merhabalar bize kendinizi tanıtabilir misiniz ?

Merhaba, adım Anıl can. Çocukluk arkadaşım Burak ile hayalimiz olan CodeAgent Yazılımı 2014 yılında İstanbul’da faaliyete geçirdik. Çocukluğumuzdan beri oyun oynamayı hobi haline getirmiş kişiler olaraktan bizlerinde Mobil oyun sektörüne katkıda bulunması gerektiğini düşündük.

“Hayalinizdeki Mobil Oyunu Gerçeğe Dönüştürelim” sloganıyla çıktığımız bu yolda 5 yılın vermiş olduğu tecrübe ve referanslar ile Mobil oyun, Mobil uygulama ve çeşitli yazılımlar geliştirmeye devam ediyoruz.

 

Kaç yıldır mobil oyun sektöründesiniz bu sektörü bize tanıtır mısınız ?

2014 yılından itibaren 5 yıldır mobil oyun sektöründeyiz. Teknolojinin gelişmesiyle cep telefonları birer bilgisayar haline gelmeye başladı. Özellikle akıllı telefonlardan sonra mobil oyun ve uygulama sayıları bir hayli artmış bulunmakta. Günümüzün yoğun temposunda kafa dağıtmak ve keyif almak için birçoğumuz telefonlarımızdan oyunlar açar ve oynarız. Hatta arkadaşlarımız ile oynadığımız oyunlar ile dostluğumuzun daha iyi pekiştiğini söyleyebiliriz.

Mobil oyun geliştirmek diğer yazılımlara göre her ne kadar eğlenceli olsa da bir o kadar da zor bir meslektir diyebiliriz. En basit oyun bile mobil oyun geliştiricilerinin günlerini haftalarını almaktadır.

Mobil oyun sektöründe ekip çalışması çok önemlidir. Bir oyunu geliştirmeye başladığımızda öncelikle oyunun her detayının Proje Yöneticisi tarafından hazırlanması gereklidir. Daha sonradan belirlenen grafikler grafiker arkadaşlar tarafından özel olarak çizilir ve çizimin ardından yazılım tarafına geçilir. Yazılım tarafının bitmesiyle beraber testler gerçekleştirilir sorunlar var ise çözülür. Oyunun yayına alınmasıyla beraber reklam çalışmaları başlatılır. Geliştirmekte olduğunuz oyuna gerekli zamanlarda güncellemeler ekleyerek kullanıcıları memnun edebilirsiniz.

Sektörün en iyi tarafı kullanıcıların geliştirmiş olduğunuz mobil oyunlar için iyi yorumlar yapıp severek oynamasıdır.

Mobil Oyun ve uygulamalar ile ciddi gelir kaynakları elde edebilirsiniz. Mobil oyunlardan para kazanmanın 2 yolu vardır. İsterseniz bunları başlıklar halinde ele alalım.

Reklam Geliri

Oyunlarınıza belli sürelerde gösterilmek üzere reklamlar ekleyebilir ve reklam izlenimlerinden para kazanabilirsiniz. Reklam gösterim sayıları her ne kadar çok iyi kazandırsa da oyununuzu oynayan kullanıcıların reklamlardan sıkılıp oyununuzu terk etmemesi çok önemlidir.

Eğer sizlerde oyun oynuyorsanız oyun yayınlayıcı arkadaşlara destek amaçlı reklamları izleyebilir ve tıklayabilirsiniz. Bu sayede daha kaliteli oyunlar için mobil oyunlarından kazanç sağlayıp birikim yapabilirler.

Uygulama İçi Satın Alma

Oyunlarınıza belli objeleri ücretli olarak ekleyebilirsiniz. Bu objeleri satın alan kullanıcılar oyun keyfini arttırdığını düşünüyorlarsa mutlaka alacaklardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta,tüm objeleri para ile kullanıcıya aldırmaya çalışmamaktan geçer.

Oyununuzu oynayan kullanıcılara seçenekler sunmak ve hediyeler vermek her zaman yayınlayıcı tarafından yararına olacaktır. Ücretlerinde minimum fiyatlardan koyulması daha çok uygulama içi satın alma sağlayacaktır.

Geliştirmekte olduğunuz veya hazırlattığınız bir mobil oyun aylık 2000 TL den kazandırabilir, 5 milyon $ da kazandırabilir. Bu ücretlerin arasında bu kadar fark olmasının sebebi, oyuncuların oyunları oynama süresi, kullanıcı sayısı ve oyun kalitesidir.

 

Mobil oyun yapabilmek için bilmemiz gereken en önemli şeyler nelerdir?

Mobil oyun yapmak için Java, C# , C++ gibi bir yazılım dili bilmeniz gereklidir. Yazılım dilinin yanı sıra Unity 3D, Unreal Engine  gibi oyun motorlarının da kullanımını öğrenmeniz gerekecektir. Bu tarz oyunları geliştirirken grafik tecrübenizin olması da her zaman bir artı olarak değerlendirilebilir. Online oyunlar geliştirmek isterseniz Photon Engine gibi hazır kütüphaneler kullanabilirsiniz veya kendi altyapınızı oluşturabilirsiniz.

 

Sektörde başarılı olmak için neler yapılmalı?

Sektörde başarılı olabilmek için birçok etken vardır. Öncelikle mobil oyununuzun özgün olması ve daha önce yapılmaması sizi bir adım öne taşıyacaktır. Aynı şekilde grafik kalitesi ,  kodlaması, oynanışı iyi olan oyunlarda sektörde başarılı olmanız için bir artıdır. Teknolojinin gelişmesiyle rekabette bir o kadar ileri çıkmaktadır. Android ve IOS marketlerde geliştirmiş olduğunuz tarzlarda benzer oyunlar olabilir. Başarılı olabilmek için reklam politikanızı da iyi planlamış olmalısınız. Reklam bütçenizin iyi olması kaliteli bir oyunda mutlaka popülerliği arttıracaktır. Kalitesine güvendiğiniz oyunun reklamına harcayacağınız bütçe mutlaka sizlere geri dönecektir.

 

Yeni başlamış mobil oyun geliştiricilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Yeni başlayan arkadaşlara öncelikle hoş geldiniz diyorum. Tavsiye vermeyi pek sevdiğim söylenemez bu sebeple sadece kalıplaşmış birkaç cümle kurabilirim. Yeni başlayan arkadaşlar ilk etapta sabırlı olmalıdır. Mutlaka zaman içerisinde emeklerinin karşılığını maddi manevi alacaklarını düşünüyorum. Sadece kaliteyi önem vermenizi öneririm. Oyun içeriği, kodlaması, grafik süreçlerinde her yapmış olduğunuz iş kaliteli olursa daha hızlı ilerlemeler sağlayabilirsiniz.

Özgün fikirlerinizin sonuna kadar arkasında durmalı ve projelerinizi yarım bırakmamalısınız. Günümüzde teknoloji her geçen gün ileri taşınmakta ve teknolojiye ayak uydurup yakından takip edebilirsiniz. Mobil Oyun geliştirirken karşılaştığınız sorunlarda umutsuzluğa düşmeyin sorun ile ilgili araştırmalar yapıp çözüme kavuşturabilirsiniz. Geliştirdiğiniz oyunlar için birikim yapıp reklam bütçesi ayırırsanız ileride bu birikim sizi baya rahatlatacaktır.

 

Mobil oyun yapımcılarını başarıya ulaştıracak en önemli etken nedir?

Başarıya ulaşmanın birçok yolu vardır. Başarılı olan yapımcıların en önemli ortak özelliği kaliteli ve kullanıcıyı düşünen projeler yapmasıdır. Mobil oyununuzu oynayan kullanıcıların siz geliştiricilerden neler istediklerini bilmelisiniz ve taleplerini mümkün oldukça gerçekleştirmelisiniz.

Başarıya ulaşmanın bir yolu da maalesef ki reklam bütçesinden geçmektedir. Her ne kadar oyununuz kaliteli olsa da hatırı sayılır miktarlarda reklam bütçesi ayırmanız gerekmektedir. Oyununuzu ilk yayınladığınız zamanlar da reklam bütçenizin iyi olması daha fazla kullanıcı ve deneyim kazandıracaktır. Reklam hakkında örnek vermek gerekirse, bir oyun yayınladık diyelim. Oyunumuza hiç reklam bütçesi ayırmadık ve sadece organik (reklamsız) olarak günlük oyunumuzu 50 kişi indirsin. Oyundan kazanacağımız popülerlik ve kazançta buna bağlı olacaktır. Fakat oyunumuza başlarken reklamı iyi yaptığımızı varsayarsak, belli bir sayıya reklamla geldikten sonra organik indirilme sayısı da bir o kadar artacaktır. Özetleyecek olursak reklama belli ölçülerde yatırım yapmak oyununuzda size daha çok maddi manevi kazançlar sağlayabilir.

 

Mobil oyun geliştirmek ne kadar masraf çıkarır?

Mobil oyun yayınlamak için öncelikle Google Play Geliştirici Hesabı (25 $) ve IOS Geliştirici Hesabına (100 $) ihtiyacınız vardır. Mobil oyun geliştirmek ekip ister. Yazılım, grafik, reklam ve birçok konuda bilgiliyseniz zor olsa da tek başınıza da geliştirebilirsiniz.

Peki biz mobil oyun isteyen kişilere nasıl fiyat veriyoruz isterseniz bundan bahsedelim.

Öncelikle istedikleri oyunun detaylarını tek tek istiyoruz. Oyunun detaylarına göre grafiker arkadaşın çizim süresini hesaplıyoruz. Akabinde yazılım süresini de hesapladıktan sonra oyun projesi için bir teklif sunuyoruz. Oyunun online olması ve istenilen mobil oyunun detayları fiyatı etkileyebiliyor. Mobil oyun geliştirirken harcanan emeğe göre fiyat vermekteyiz.

Sizler kendim oyun geliştirmek istiyorum derseniz de tamamen oyunun geliştireceğiniz yönteme göre değişmektedir. Yazılım bilginiz vardır fakat grafik için destek almanız gerekebilir ve projenize göre bir grafiker arkadaşlar dan  fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Son olarak ülkemizde son yıllarda mobil sektör oldukça gelişmektedir. Bir çok insan yatırımlarını mobil oyun ve uygulama üzerine yaparak ülkemizin yazılım sektöründe ileri taşınmasına fayda sağlayabilir. 2018 yılında mobil oyun üzerinden ülkemize giren miktar 1 milyar 50 milyon $. Bizlerde bu pastada ki payımızı arttırmak için gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyoruz.

Sizlerin de hayalinizde bir mobil oyun fikri varsa gelin gerçeğe dönüştürelim.

İnternet sitesi : www.codeagent.net

İletişim : 0544 931 60 28

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir