İnstagram Reklamları Ne Kadar Kazandırıyor ?(Röportaj)

Merhabalar bize kendinizi  tanıtabilir misiniz ?

Merhaba ben Samet Özçelik, Özçelik Medya’nın Kurucusuyum.

Özçelik Medya, Samet ÖZÇELİK tarafından 15 Mayıs 2015 tarihinde kurulmuştur. Bu fikrin temelleri 2013 yılında atılmaya başlanmıştır. Ben bu işe hobi olarak başlamıştım. Yakın çevremden başlayarak ağızdan ağıza aldığım övgüler ile okul/sosyal hayat çevresinde tanınmaya başladım. Yurtiçi/Yurt dışı ‘ndaki müşterileri mesaj / arama yolu ile siparişlerini ileterek hizmet satın alıyorlardı. O zamanlar işlerin bu kadar büyüyeceğini tahmin bile etmiyordum. Zamanla müşteri kitlesi ünlü / ünsüz insanlara ulaştı.

2016 yılında beklemediğim bir olay gerçekleşti. Instagramapi kapatılmıştı. Yaklaşık 9-12 ay boyunca siparişlerim yok denecek kadar az duruma düşmüştü. Bu sektörde herkesin yaşadığı bir sorun idi bu fakat bir hobi olarak yapıyor olmamdan yanı sıra uzun bir süre işin içerisinde olunca bu işi daha çok benimsemiştim ve 2018 yılına kadar durmadan araştırmalar yaptım bir daha aynı sorunu yaşamamak için. Farklı kaynaklar, altyapılar edindim.

2018 yılında, web üzerinde aktif olarak tam otomatik sosyal medya hizmetleri sağlayan bir platform aracılığı ile Özçelik Medya hizmetlerini daha hızlı sipariş verilebilir hale getirdim. Ayrıca Google’da bir Business hesabı açarak Özçelik Medya’yı işletme haline getirdim.

2019 yılında ise Özçelik Medya’yı bir Google İş Ortağı olarak onaylattım. Hala bu süreç/proje gelişim aşamasında devam etmektedir. Tek bir proje ile de kalmayıp devam etmekte olan 3 ayrı projemiz daha bulunmakta şuan sosyal medya hesaplarımdan bunları takip edebilirsiniz.

Samet Özçelik aracılığı ile Özçelik Medya müşterilerine her daim en iyi kalitede hizmet sunmaktadır.

 

Kaç yıldır sosyal medya sektöründesiniz bize bu sektörü tanıtır mısınız?

2019 yılı itibari ile yaklaşık 7 yıl oldu. Sosyal Medya, markalar için günden güne öneminin arttığı ve bu sektöre ciddi yatırımların gerçekleştiği bir alandır. Günümüzde ise, en etkili pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştiği platformlar arasında yer almaktadır. Sosyal Medya Pazarlama, bir ürün veya hizmetin sosyal medya ağları üzerinde tanıtımının, reklamının, marka bilinirliğinin artırılması vb. işlemlerin gerçekleştirildiği bir pazarlama yöntemidir. Buna ‘Sosyal Medya Pazarlaması’ denilmektedir.

Markaların bu pazarlama yöntemini tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biri; geleneksel pazarlama’da hedef kitleye tam olarak ulaşılması mümkün değildir ya da çok daha fazla maliyetli olmaktadır. Ancak sosyal medya pazarlaması, daha az bütçe ile doğru hedef kitleye ve daha fazla kişiye erişmeye olanak sağlamaktadır. Örneğin, bir ürün ya da hizmet ile ilgili olumsuz bir durum yaşandı. Tüketicinin bu şikayetini, markanın sosyal medya hesaplarından iletmesi ve markanın ise bu şikayeti kısa sürede çözüyor olması, olası bir felaketten koruyabileceği gibi her iki tarafa da kolaylık ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Sosyal Medya’nın avantajları çok fazladır. Konum, kullanıcıların ilgi alanları, tüketici davranışları gibi özel hedef kitleleri oluşturulup reklamların sadece bu hedef kitleye gösterilmesi; dataları hedef kitleyle optimize ederek size pazarlamada nokta atışı reklam verme fırsatı veriyor. Bu da sosyal medyanın gücünü bize gösteriyor.

 

İnstagram reklamlarında (story,gönderi) çok gelir olduğu söylentileri dolaşıyor bu konu hakkında neler biliyorsunuz?

Evet, söylentiler doğrudur. Bireylerin veya Şirketlerin verdiği reklamlarında gelişi güzel değil. Belli bir kitlesine göre, neyi amaçlıyor ise vermek istediği reklam o kriterlere göre reklam vermeleri gerekmektedir. Bu konuda acemi olanları sosyal medya da karşımıza çıkan reklamlardan anlıyabilirsiniz. Örnek vericek olursam; İstanbul’da ikamet ediyorum ben. Karşıma çıkan reklamın içeriği Ankara’da yapılan bi etkinlik. Bu da sonuç olarak reklamı sadece geçeceğim anlamına geliyor. Ne oldu şimdi burada şirketin reklam için ayırdığı bütçeden reklamı gördüğüm sosyal platform onlardan bi miktar ücret kesti. Dönüşüm almadan. Bu tarz sorunlar yaşamamaları için Sosyal Medya Uzmanlarına/Ajanları ile çalışabilirler. Tercih ederlerse bizlerle de irtibata geçebilirler röportajımızın en sonunda iletişim bilgilerimi belirteceğim.

 

Bu sektöre yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

1- İnsanlarla İletişimde Kalmak

Kabul etmek gerekir ki hepimiz sosyal medya üzerinde zaman geçiriyoruz ve dünyadan haberdar olmak için sosyal ağlardan sürekli yararlanıyoruz. Markalar açısından bakarsak da aslında marka olarak sosyal medyada var olmamız da markamızı takip eden ya da etmeyen insanlardan gerçek anlamda haberdar olmamıza, onların somut gündemlerini yakalamamıza yardımcı oluyor. Bu haberdar olma, iletişimde kalma sayesinde kitlelerimizin hoşlanabileceği, ilgili oldukları şeyleri söyleyebilme fırsatı doğuyor.

2- Markaya Yönelik Kitle Oluşturmak

Sosyal medya pazarlaması doğru yapıldığı takdirde gerçek anlamda olumlu sonuçlar üretir. Laf olsun diye söylemiyoruz, gerçekten çok net olumlu sonuçlarını görmeniz mümkün. Markanız için yaratacağınız sizi dinleyen ve sizinle birlikte kalan bir takipçi kitlesi markanızı doğru konumlandırmanızda ve etkili pazarlama yapmanızda size yardımcı olacaktır. Yeter ki bu kitleye doğru mesajlar vererek başlayın ve doğru şekilde beslemeye devam edin. Öte yandan sosyal medyada yarattığınız kitle, tekrar tekrar iletişim kurabileceğiniz ve size ait bir kitle olacak. Bu sayede o kitleyi istediğiniz gibi yönlendirebilme, bilgi sahibi yapabilme şansına kavuşabilirsiniz.

3- Marka İtibarını Geliştirme

Sosyal medyanın marka ya da sektörden bağımsız, neredeyse her sektör ya da markaya en net etkisi itibar konusudur. Markanızı sosyal medyada doğru konumlandırarak marka itibarınızı olumlu yönde geliştirebilirsiniz. Örneğin hakkınızda konuşulan negatif mesajları anlamlandırarak, negatif algıyla ilgili gerçekten eksikleriniz varsa bunları giderip, algınızı pozitif yöne çekebilecek iletişim stratejileri geliştirebilirsiniz.

4- Marka Bilinirliğini Arttırma

Sosyal medya, reklam vermek ve kendinizi ifade etmek diğer reklam mecralarıyla karşılaştırdığımızda çok yüksek bütçeli bir alan değil. Üstelik sosyal medyanın kendi doğası gereği diğer tüm markalarla eşit koşullarda yarışıyorsunuz. Yani sosyal medyada rekabet edebilmek biraz da sizin yaratıcılığınıza dayanıyor.

5- Araştırma Yapmak, İlham Almak

Sosyal ağların hepsi hemen hemen her konu için doğru içeriği ve bilgiyi bulmanıza yardımcı olan veri kaynağıdır. Bu avantajı markanıza da çevirmeniz mümkün. Markanız, rakipleriniz, çalıştığınız sektör hakkında da araştırma yapabileceğiniz sosyal ağlar sayesinde öğrenmek istediğiniz pek çok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. İnsanlar kargo şirketlerinden mi şikayetçi, rakibinizin iyi olan özelliklerini mi ortaya çıkartıyorlar, sektörünüzde en çok ne konuşuluyor? Bütün bunlardan haberdar olmanızı sağlayabilecek önemli araçlardan biri de sosyal medya.

6- Sektörden Haberdar Olmak

Çalışmış olduğunuz sektörünüzde olup bitenler üzerine güncel kalmayı sağlayacak önemli araçlardan biri de sosyal medya. Sektörünüzdeki önemli isimleri, rakipleri, iş ortaklarınızı kolayca takip edebilirsiniz. Onların neler hakkında konuştuklarını, neyi paylaştıklarını öğrenebilirsiniz. Sadece kendi işinizin günlük durumu hakkında değil, kendi sektörel dünyanız hakkında da fikir sahibi olmak gelecek kararlarınıza yardımcı olacaktır.

7- Web Sitesi Trafiğini Arttırmak

Sosyal medyanın markalara sağladığı önemli avantajlardan biri de, web siteniz ya da blogunuzun linklerini, sosyal hesaplarınızdan kolayca paylaşmanız yani yarattığınız içerikleri dağıtmanıza yardımcı olması. Yarattığınız içeriklerin linkleri gerçekten insanların ilgisini çekiyorsa, linke tıklayıp web sitenize yönelecektir. Bu yönelme web sitenizin trafiğinin artmasına ve doğal olarak web sitesi hedef etkileşim noktalarınızın da artmasına yardımcı olacaktır.

8- Üye/Müşteri Listenizi Geliştirmeye

Bu sektörle ilgilenenlerin en büyük hedef ve dertlerinden biri de üye/müşteri listelerindeki abonelerin sayısını arttırmaktır. Sosyal medya, abone sayınızı arttırmanız için önemli yardımcılardan biridir. Sosyal medyada reklam ve/veya içeriklerinizle yarattığınız kitleyi web sitenize doğru şekilde yönlendirerek aynı zamanda web sitenize de üye yapabilirsiniz.

Öneri: Markanız için sosyal medyada analiz, yönetim ve takip konusunda Özçelik Medya’dan 08508405497 veya info@sametozcelik.com.tr ‘den destek alabilirsiniz.

 

Bu sektöre yeni başlayanları başarıya ulaştıracak en önemli etken nedir?

Mücadele ruhu, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti.

 

Smm panellerin artıları eksileri nelerdir ne oranda kullanılmalı ?

Öncelikle SMM Panel Nedir? ile başlayalım.
Smm paneller, toplu satış yaptıkları için fiyatları diğer panellere kıyasla daha ucuzdur. Kısacası, Smm paneller gerçek hayattaki toptancılara benzemektedir. Bununla birlikte, sanal toptancılar, diğer paneller için ana bayi işlevi görürler. Diğer panellerin kullanıcı toplamasına gerek kalmadan satış yapmalarını kolaylaştırırlar. Bu sayede, diğer panel sahipleri ciddi avantaj elde ederler. Özellikle, Instagram panel sahipleri, Smm panel aracılığıyla hizmet verdiklerini dile getirmezler. Çünkü, söyledikleri takdirde kullanıcıların hizmetleri kendilerinden almak yerine daha ucuz olan panellerden alacaklarını tahmin ederler.
Kısaca SMM Panel uygun fiyatlı toptancı diyebiliriz. SMM Panellerin artıları uygun fiyatlara İnstagram/Twitter/Facebook veya başka birSosyal Medya hesabı için sadece “Görünüm” artırmaya yardımcı olmakta.

Eksileri kendi datanız olmadığı sürece , müşterilerinizin satın aldığı/alacağı servisleri farklı SMM Panellerinden Api çekmek zorunda kaldıkları için eksileri bu oluyor bence. Piyasada çok fazla kişinin olduğunuda göz ardı etmemek gerekli.

 

Organik olarak takipçi kasmada en önemli etkenler nedir?

1- Kaliteli İçerik Üretimi

2- Düzen ve Dedikasyon

3- Verimli Etiket Kullanımı

4- Kritik Paylaşım Saatleri

5- Yarışmalar Düzenleme

6- Sürekli Etkileşim 

7- Facebook Sayfası veya Instagram Reklamı Verme

8- Mention Alma ve Repost Kovalama

9-  Veee Şu Meşhur Yol: FollowUnfollow

10- Etkileşim Yaratacak Program Desteği Alma

Bu benim hala instagram müşterilerimde uyguladığım bir etkendir. Otomatik takip yorum beğeni vb. gibi işlemleri yaptırtan bir uygulama ile müşterilerimizin organik kitle edinmesini sağlıyor, hesap yönetimini yapıyoruz. Dilerse arkadaşlar yine bizlerle irtibata geçip bu program desteği hakkında bizlerden bilgi ve detay alabilirler.

 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tabi ki var. Sevgili dinleyiciler/okuyucular  Linkedin’in veritabanındaki Türk kullanıcılarından 100 bini kendisini sosyal medya uzmanı olarak tanımlamış durumda. Hal böyle olunca işverenlerin kendisine uzman diyenlere karşı biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Sosyal medya uzmanıyım diye geçinenlerin söylediği yalanları onları hemen ele verir.

Her Ağda Yer Almalısınız                                                                

En çok kullanılan kalıplardan biridir bu. Düşünsenize sadece katarakt ameliyatı yapan bir hastanenin Twitter’da olmasının amacı ne olabilirki? Katarakt (genellikle) 60 yaş üstü insanların yakalandığı bir hastalık ancak 60 yaş üstü Twitter kullanıcı sayısı ne kadar ki Twitterda?

Doğru olan doğru pazarlama kanallarını kullanmayı bilmektir. Her sektörde Facebook ya da Twitter kullanılacak diye bir şart yokki. Yalnızca Çin’e ya da İran’a ihracat yapan bir firmanın Facebook’ta var olmasının değeri ne olabilir ki? Müşterilerinizin sizi göremeyeceği yerlerde boşa zaman harcamanın ne anlamı var? Bu tıpkı İstanbul’daki bir restoranın Artvin’de billboard reklamı vermesine benziyor. Kendisine  sosyal medya uzmanı diyen biri ROI nedir bilmeli sonuçta.

Sosyal Medyada Takipçi Herşeydir

Kesinlikle hayır. Sosyal Medya’da asıl olan etkileşimdir. Onbinlerce hayranı olan bir sayfanın paylaştığı şeyi 2-3 kişi beğeniyorsa büyük bir sorun var demektir. Facebook ve Twitter’da takipçilerini arttırmak için kurulan beğeni kardeşlikleri, beğeni satan siteler vs. bunların hepsi aslında boşa kürek çekmekten başka bir şey değil. Fake hesaplar artık tanınıyor, farkediliyor. Aslında bu işletmeleri daha çok itibar kaybına uğratmakta. Parasıyla rezil olmak bu işte.

Sosyal Medya Ücretsizdir

Hayır. Sosyal Medya’da da değirmenin suyu bir şekilde dönüyor. Para harcamadan daha çok kazanmak sadece içi boş bir balondan ibaret. Facebook’ta yüzbinlerce hayran istiyorsanız Facebook reklamı almak zorundasınız, blogunuz çok okunsun istiyorsanız Google reklamı almak zorundasınız. Bunları yaptıktan sonra iş tabii ki sosyal medya uzmanının sistemleri efektif kullanmasına bağlı olacaktır.

Sosyal Medyada Sonuçlar Hızlı Alınır

Evet sosyal medya hızlı ve dinamik bir yer. Ancak gerçekleştirdiğiniz her yatırımın size dönüşü hızlı bir şekilde olmayabilir. Sosyal Medya stratejisi hazırlamak uzun soluklu bir iştir ve elde edilecek sonuçlarda uzun vadede gerçekleşebilir. Facebook’daonbinlerce hayrana ulaşmak sadece işin başlangıcıdır. Ardından ROI için uzun soluklu bir çalışmaya başlayacaksınızdır.

Unutmayın Marka İmajı ve Marka Konumlandırması o kadar da basit şeyler değiller. Farmville skoru yüksek olan herkes Sosyal Medya Uzmanı değildir.

 

Röportajınız için teşekkür ederiz umarım sosyal medya sektörüne girecekler için faydalı olur.

Umarım, bende teşekkür ederim.

 

İletişim Bilgilerim

Eposta: info@sametozcelik.com.tr

Tel/whatsapp: 08508405497

Resmi İnstagram Hesapları:

ozcelik ozcelikmedya

Web site adresleri:

www.sametozcelik.com.tr

www.sametozcelik.site

www.smm.info.tr

www.ozcelik.xyz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir