Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı, günümüzün en popüler meslek grupları arasında yer almaktadır. Özellikle genç neslin iş hayatına yavaş yavaş adım atması ve gelişen teknoloji ile birlikte dijital pazarlama uzmanı sayısı artmaktadır. Bugün modern pazarlama yapan hemen hemen tüm firmalarda mutlaka dijital pazarlama uzmanı çalışmaktadır. Peki kimdir dijital pazarlama uzmanı? Ne iş yapar?

 

Sanırım bu ünvana sahip kişilerin en çok zorlandığı konuların başında mesleğinin içeriğini anlatmak gelmektedir. Özellikle sosyal medya uzmanı pozisyonu ile çok fazla karıştırılmaktadır. Aslında sosyal medya uzmanı dijital pazarlama alanının içerisinde sadece bir koldur. Bu işin kapsamını az sonra tartışacağız.

 

Her Gün Öğrenmek Zorunda Olunan Meslek

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Her geçen gün yeni yazılımlar, yeni mecralar ve yeni şirketler doğuyor. Hal böyle olunca dijital pazarlama uzmanı mutlaka her gün kendisini güncellemeli, yeni olan ne varsa yakından takip edip, yeni bilgilere tam hakimiyet sağlayıp, markasını bir an önce yeniliklere adapte etmeli. Bu yönüyle zor bir meslek olduğunu belirtmek gerekir.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Ana Hedefi Nedir?

Geleneksel pazarlamacının ana hedefi şirketinin mağazaları ya da satış noktalarına müşteri çekebilmektir. Tabi mağazaya gelen müşterinin kalitesi de büyük önem arz eder. Müşteri ne kadar çok alışveriş yaparsa o kadar değerlidir. Pazarlamacılar mutlaka müşteri kalitesini ölçer, buna göre stratejilerini belirler.

 

Dijital pazarlama uzmanı için hedefler çok çeşitlendirilebilir. Ancak 2 hedef ön plana çıkmaktadır.

1) Markasına ait web sitesine olabildiğince çok trafik sağlamak.

2) Tıpkı geleneksel pazarlamacılar gibi web sitesine gelen bu trafiği fiziksel ya da online satış noktasına yönlendirebilmek. Bunları yapabilmek için ise elinde birçok mecra ve araç bulunmaktadır.

 

En Önemli Mecra Markanın Mülkleridir

Mülk dediğimiz zaman aklımıza hemen bir gayrimenkul gelmesin. Gayrimenkul pazarlamasından bahsetmiyorum. Mülk dediğimiz kavram aslında bir nihai müşteri durağıdır. Yani lafı uzatmadan söylersek eğer bir web sitesi diyebiliriz. Bu bir bilgi sayfası, sosyal medya hesabı v.b mecralar olabilir. Asıl amaç bu mülklerin ziyaretçi ya da takipçi sayısını artırabilmektir.

 

İlk İşimiz SEO ile Başlar

SEO üzerinde çok emek harcanması gereken bir konudur. Arama motoru optimizasyonu diye uzunca belirtebileceğimiz SEO, temelde arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer edinebilmektir. Tüketiciler arama motorlarında satın almak istedikleri ürünler ile ilgili bir takım aramalar yaparlar. Bu aramalarda kullanılan kelimeler sektörden sektöre değişiklik göstermektedir. Öncelikli iş hizmet verilen sektörde en sık hangi aramaların yapıldığını tespit etmektir. SEO çalışması ilk olarak bu tespitlerle başlar.

 

Daha sonra iç ve dış SEO olarak adlandırabileceğimiz bir takım adımlar gelmektedir. SEO başlı başına ayrı bir yazı ve hatta yazılar serisi gerektirir. O sebeple burada tüm detayına girmeyeceğim. Ancak SEO’nın önemini bütçe açısından vurgulamadan da geçemeyiz. Arama motoru optimizasyonu diğer birçok dijital pazarlama faaliyetinde harcanacak bütçeden tasarruf edilmesini de beraberinde getirir.

 

SEO’nun Eksikleri SEM ile Kapatılabilir

SEM dediğimiz ise arama motoru pazarlamasıdır. Az önce söylediğimiz gibi tüketiciler belirli aramalar gerçekleştirir. Bu aramaların sonucunda belirli organik sonuçlara ulaşır. Fakat bu organik aramaların üstünde bir takım reklam alanları bulunur. Burada belirli bir tıklama başı maaliyet üzerinden reklamlar yayınlanmaktadır. Bu alanda markalar arasında kıyasıya bir rekabet vardır. Bu rekabette önde olabilmek için dijital pazarlama uzmanı mutlaka arama motoru pazarlaması çalışmalarına odaklanır.

 

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması markaların Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında gerçekleştirdikleri pazarlama türüdür. Bu pazarlama türünün ücretli ve ücretsiz olarak 2 farklı versiyonu vardır. Ücretsiz versiyonda markalar sosyal medya hesaplarını oluşturur, bu hesaplarda bir takım paylaşımlar yapar ve müşterileri ile iletişim içerisine girer. İşte bu hesaplara yönetimini yapan kişilere sosyal medya uzmanı denir.

Ücretli versiyonda ise yine bu sosyal medya mecralarında yer alan bir takım reklam modelleri kullanılara reklamcılık faaliyetleri gerçekleştirilir. Uygun maliyetli bir pazarlama türüdür ve bazı sektörler için çok etkili sonuçlar verebilmektedir.

 

E-mail Pazarlaması

Markalar birçok müşteri ile iletişim haline girer ve bu müşterilerin mail adreslerini CRM sistemlerinde kayıt altına alırlar. Zaman zaman bu müşterilere yeni ürün, kampanya v.b duyuruları yapabilmek için mutlaka mail gönderimleri gerçekleştirirler. Dijital pazarlama uzmanlarının sorumluluğunda olan bu çalışmaya genel adıyla e-mail pazarlaması ya da e-posta pazarlaması denilmektedir.

 

Mobil Pazarlama

SMS, MMS v.b gönderimlerin gerçekleştirildiği pazarlama türüne mobil pazarlama denilmektedir. Ancak son dönemlerde akıllı telefon teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte mobil pazarlama kapsamı da genişlemiştir. Mobil pazarlama içerisine; mobil uygulamalar, bildirim gönderimleri, mobil reklamcılık v.b faaliyetler de eklenmiştir. Tüm bu cihazların gelişimi ile birlikte mobil pazarlama faaliyetleri günden güne  çok daha büyük önem kazanmaktadır.

 

Dijital Medya Planlama

Her ne kadar dijital pazarlama uzmanı için yukarıda saydığım faaliyetler büyük bir yüzdeyi alsa da haber siteleri v.b mecraların reklam alanlarında yer almak ve pazarlama gerçekleştirmek de bir o kadar önem arz eder. Dijital pazarlama uzmanı çoğu zaman bu mecralardan satın alımlar yaparak pazarlama faaliyetleri gerçekleştirir.

Yukarıda saymış olduğum pazarlama kalemleri aslında temel kalemlerdir. Sürekli tekrar ettiğim üzere teknolojik gelişmeler ile birlikte bu iş kalemleri genişlemekte ya da daralmaktadır. Önemli olan bu gelişmeleri yakından takip etmek ve uyum sağlayabilmektir.

Dijital pazarlama uzmanı olarak bilgilerim doğrultusunda “Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?” sorusunu yanıtlamaya çalıştım. Elbette bu konuda kafasında çok daha fazla soru işareti olanlar vardır. https://mehmetortac.com adresinden blog sayfamı takip edebilir, iletişim sayfasından bana ulaşarak sorularını yöneltebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir