ADRENALİN SEVİYENİZİ TAVAN YAPTIRACAK EXTREME SPORLAR

MX (MOTOCROSS)

Motokros, arazi tipi özel parkurlarda yapılan bir motosiklet yarışıdır. Motokros ya da dilimize geçmeden önceki haliyle Motocross, adrenalin seviyesi yüksek motor sporları arasında önemli bir yer tutuyor. Arazi üzerinde gerçekleştirilen Motokros sporu zaman zamanda çamurlu alanlarda da gerçekleştirilebilmektedir.

BASE JUMP

Diğerlerinden farklı olarak base jumping herkesin yapabileceği türde bir spor değildir. Building (bina), Antenna (anten), Span (köprü veya kemer) ve Earth (kanyon veya uçurum gibi doğal yapılar) kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek bu spora “BASE” adı verilmiştir. Basit olarak açıklamak gerekirse yüksek bir noktadan başlayan serbest atlayıştan sonra paraşütle yere inilerek tamamlanır.

WINGSUIT

Wingsuit uçuşu, havada düşüş hızını yavaşlatmak için özel olarak geliştirilmiş bir kıyafet ile serbest uçma eylemi. Uçaktan veya yüksek uçurumdan atlayarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu atlayışlar sırasında, kol ve bacak aralarında içi havayla şişirilmiş ve hava geçirmeyen kısımların bulunduğu, düşüşü yavaşlatan bir kıyafet giyilmektedir. Yere iniş esnasında paraşüt kullanılmaktadır. Tehlikeli bir spor olduğundan, zaman zaman atlayışlar ölüm ile sonuçlanabilmektedir.[

SLOPESTYLE SNOWBOARDING

Yarışmacıların karlı bir parkurdan aşağı doğru yüksek hızla inerken aynı zamanda akrobatik hareketler sergilediği snowboard disiplinidir. Parkur tamamen yarışmacıların hareketlerini sergileyeceği rampalar, kasisler, demir raylar ve daha niceleriyle doludur.

DAĞ BİSİKLETİ

Dağ bisikleti, asfalt gibi düzgün zeminler dışına çıkılmak suretiyle toprak yol, patika ve her tür arazide yapılabilen bir bisiklet sporu dalıdır. Dağ bisikleti; XC(cross-country), Downhill, Enduro, Slopestyle gibi alt disiplinlere ayrılır. Bir dağ bisikleti insanın tüm mal varlığından daha kıymetli ve her türlü eğlenceden daha keyifli olabilir.

Redbull Rampage Contest

FREERUN/PARKOUR RUN

Bu sporda koşucular veya takımlar, seçtikleri parkurlarda koşuyorlar. Olayı farklı kılan faktör ise parkurun geçtiği yerler. Düz yollardan çok apartmanlar, köprüler, garajlar, ve merdivenlerden geçen parkurda koşucular önlerine çıkan engelleri hoplayıp zıplayarak aşıp parkuru tamamlamaya çalışıyorlar.

WATERFALL/WHITE WATER KAYAKING

Kano sürmek neredeyse herkesin yapabileceği çok eğlenceli bir spordur. Peki ya kanoyla nasıl bir maceraya atılabilirsiniz ki? Kano sporunun bu alt disiplininde azgın sularda ve şelalelerde muhteşem eğlenceli ve adrenalin dolu anlara tanıklık ediyorsunuz.

RAFTING

Akıntının inanılmaz olduğu ve keskin köşeli kayalıkların olduğu azgın nehirlerde bir bot üzerinde takım oyunuyla yapılan bu su sporunun en iyi adreslerinden biri Zambia’da bulunan Zambezi Nehri, diğeri Nepal’deki Sun Kosi Nehri ve ülkemizden Çoruh Nehri.

WAKEBOARD

Board üstünde bir tekneden çekilirken motorun yarattığı dalgalarla birlikte su üzerinde akrobatik hareketler sergileyebileceğiniz adrenalin dolu bir spor.

FLYBOARD

Sulu jetpack olarak tabir edebileceğimiz motorun suyu dışarı çok sert atmasıyla sizi su üzerinde adeta bir Iron Man’e dönüştüren bir aletle yapılan spor.

ADRENALİN SEVİYENİZİ TAVAN YAPTIRACAK EXTREME SPORLAR” için 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir